28 kwietnia, 2025

Czy drewno konstrukcyjne C24 wymaga impregnacji? Kluczowe informacje

Drewno konstrukcyjne C24 - sklep z drewnem KoraGil

Drewno konstrukcyjne klasy C24 to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie. Jego popularność wynika z wysokiej wytrzymałości, szerokiego zakresu zastosowań i dobrej jakości. Wielu inwestorów i wykonawców zastanawia się, czy drewno C24 wymaga dodatkowej impregnacji. Wyjaśniamy!

Czym jest drewno konstrukcyjne C24?

Drewno klasy C24 to certyfikowane drewno konstrukcyjne, które przeszło proces suszenia komorowego oraz sortowania wytrzymałościowego według normy PN-EN 338. Liczba 24 oznacza minimalną wytrzymałość na zginanie – 24 MPa, co sprawia, że jest to drewno o bardzo dobrych parametrach mechanicznych.

Poznaj charakterystyczne cechy drewna C24.

  • Wilgotność wynosi max. 18%, co ogranicza ryzyko paczenia się i pękania.
  • Brak lub minimalna ilość wad takich jak sęki, pęknięcia czy krzywizny.
  • Przeznaczone głównie na konstrukcje dachowe, stropowe i ścienne.

Chcesz wiedzieć, czy drewno konstrukcyjne C24 sprawdzi się w Twoim projekcie? Kliknij podany link, aby przeczytać na ten temat znacznie więcej. Możesz również zamówić drewno C24 w wybranych rozmiarach.

Suszenie komorowe drewna konstrukcyjnego C24

Czy drewno C24 wymaga impregnacji?

Drewno konstrukcyjne C24, dzięki procesowi suszenia komorowego, jest materiałem stabilnym i odpornym na wiele czynników biologicznych, dlatego nie musi być impregnowane.

Należy pamiętać, że przypadku narażenia na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne lub podwyższoną wilgotność, impregnacja drewna jest zalecana lub wręcz niezbędna. Sprawdź dlaczego.

Suszenie komorowe a odporność drewna

Drewno C24 jest suszone komorowo do poziomu ok. 16-18% wilgotności, co znacząco ogranicza rozwój pleśni, grzybów oraz owadów technicznych. Chcesz mieć pewność, że wybierasz materiał odpowiednio przygotowany do użytku budowlanego? Sklep z drewnem budowlanym koragil.pl to miejsce, w którym kupisz wszystko, czego potrzebujesz. Odwiedź stronę, aby się o tym przekonać.

Proces suszenia komorowego eliminuje jaja i larwy szkodników oraz zmniejsza podatność drewna na biodegradację. Drewno suche komorowo jest naturalnie bardziej odporne niż świeże.

Wymogi przepisów i warunki użytkowania

Według normy PN-EN 1995-1-1 (Eurokod 5) konieczność impregnacji drewna konstrukcyjnego zależy od tzw. klasy użytkowania:

  • Klasa 1 i 2 (wnętrza i konstrukcje chronione przed bezpośrednim wpływem wilgoci) – w takich warunkach drewno C24 zazwyczaj nie wymaga impregnacji, o ile pozostaje suche.
  • Klasa 3 i wyższe (narażenie na czynniki atmosferyczne, bezpośredni kontakt z wodą lub glebą) – tu zalecana jest impregnacja, nawet dla drewna suszonego komorowo.

Impregnacja drewna C24

Kiedy impregnacja drewna C24 jest niezbędna?

Jeśli drewno pracuje w suchych warunkach wewnętrznych, jego impregnacja nie jest obowiązkowa. Występują jednak warunki, gdy nie można jej pomijać, aby zachować dobrą jakość i wytrzymałość materiału konstrukcyjnego.

Jest to konieczne, gdy drewno będzie wykorzystywane na zewnątrz (np. w pergolach, altanach, konstrukcjach ogrodowych). Należy impregnować drewno także w przypadku ryzyka okresowego zawilgocenia – np. w nieogrzewanych poddaszach. Impregnację zaleca się także w konstrukcjach narażonych na grzyby i owady żerujące w drewnie.

Jaką impregnację drewna wybrać?

Sprawdź, jaki rodzaj impregnacji jest najbardziej polecany i dlaczego.

  1. Impregnacja ciśnieniowa – najtrwalsza i najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia drewna narażonego na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych.
  2. Impregnacja powierzchniowa – stosowana w postaci malowania lub natrysku preparatami ochronnymi. Wystarczająca przy umiarkowanym ryzyku zawilgocenia.
  3. Środki ogniochronne – w niektórych konstrukcjach (np. hale, budynki użyteczności publicznej) wymagane są dodatkowe impregnaty zmniejszające palność drewna.

W przypadku dużych inwestycji oraz konstrukcji narażonych na działanie czynników zewnętrznych warto zlecać impregnację drewna profesjonalistom. Impregnacja ciśnieniowa w zakładach produkcyjnych gwarantuje jednolitą ochronę drewna i pewność, że drewno spełni swoją funkcję przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wnetrzniak.pl jest platformą informacyjno-rozrywkową. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania w praktyce jakichkolwiek informacji zamieszczanych na stronie. |