28 kwietnia, 2025

Kiedy wymagana jest operacja haluksów?

Haluks (paluch koślawy) to częsta deformacja stopy, objawiająca się bocznym odchyleniem dużego palca i powstaniem bolesnego guzka na jego podstawie. Na wczesnym etapie można próbować łagodzić tę dolegliwość za pomocą nieinwazyjnych metod, czyli poprzez zmianę obuwia i rehabilitację. Jednak w zaawansowanym stadium choroby jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja. Wskazania do zabiegu obejmują ból utrudniający chodzenie, zaawansowaną deformację, opuchliznę i brak skuteczności aktualnych metod leczenia.

Operacja haluksów – jak się do niej przygotować?

Już przed operacją pacjent powinien zaopatrzyć się w kule ortopedyczne, ponieważ będą potrzebne podczas nauki chodzenia po zabiegu. Przydatne może być także specjalne obuwie pooperacyjne (np. sandały z usztywnioną podeszwą), które ułatwia chodzenie bez obciążenia przedniej części stopy. W domu należy przygotować wygodne miejsce do wypoczynku, które ograniczy konieczność poruszania się. Jest to szczególnie istotne w trakcie kilku pierwszych dni po zabiegu.

Decyzję o operacji haluksa podejmuje się wspólnie z lekarzem ortopedą po dokładnym zbadaniu stopy i analizie zdjęcia rentgenowskiego. Ortopeda ocenia stopień deformacji, stan stawów i towarzyszące zmiany (np. palce młotkowate lub modzele na podeszwie). Na tej podstawie dobiera odpowiednią metodę operacyjną. Pacjent zakwalifikowany do zabiegu wykonuje m.in. badania krwi, analizę moczu, EKG i zdjęcie rentgenowskie płuc (opcjonalnie). Dodatkowo w razie występowania schorzeń przewlekłych konieczna jest konsultacja z innymi specjalistami. Po zgromadzeniu wszystkich wyników badań pacjent odbywa konsultację u lekarza anestezjologa, który kwalifikuje go do znieczulenia. Na tym etapie należy poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach (np. przeciwzakrzepowych i przeciwcukrzycowych).

Co jeszcze warto wiedzieć przed operacją haluksów?

Dodatkowo przed operacją ortopeda może zalecić wykonanie pedicure leczniczego. Jeżeli na skórze stóp znajdują się skaleczenie, odciski lub infekcje grzybicze, trzeba pozbyć się tych problemów przed zabiegiem. W dniu operacji pacjent zwykle musi stawić się w szpitalu na czczo. Zalecenia anestezjologa przeważnie obejmują powstrzymanie się od spożywania posiłków i napojów przez 6 do 8 godzin przed zabiegiem. Operacja haluksów rozpoczyna się od przygotowania stopy poprzez zdezynfekowanie i jeśli to konieczne usunięcie owłosienia. Cały zabieg najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym (od pasa w dół).

Wskazania do operacji haluksów

Operacja jest konieczna, gdy ból stopy utrudnia chodzenie, a deformacja palucha powoduje ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Zaawansowane zmiany prowadzące do przeciążeń i bólu w innych częściach stopy, a także brak możliwości noszenia standardowego obuwia, to kolejne wskazania do zabiegu. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, a problem stale postępuje, operacja staje się jedyną skuteczną metodą korekcji deformacji i sposobem na przywrócenie komfortu chodzenia. Nieleczone haluksy mogą prowadzić do powstawania palców młotkowatych oraz zwyrodnień stawowych, które jeszcze bardziej pogarszają jakość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wnetrzniak.pl jest platformą informacyjno-rozrywkową. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania w praktyce jakichkolwiek informacji zamieszczanych na stronie. |